Dušičky se v celé zemi slaví 2. listopadu, kdy lidé navštěvují na hřbitovech své zesnulé blízké. V jižních Čechách, v oblastech jako Český Krumlov nebo Třeboň, jsou hřbitovy často vyzdobeny přírodními dekoracemi, včetně šišek, listí a větviček. V horských oblastech, například v Krkonoších nebo na Šumavě, lidé na Dušičky často zapalují svíčky nejen za své zemřelé příbuzné, ale také za „zapomenuté duše“. Tento zvyk je projevem víry, že všechny duše si zaslouží být vzpomenuty, aby našly pokoj.
Halloween, který si získal popularitu hlavně mezi mladšími generacemi, se slaví 31. října. Velká města jako Praha, Brno či Plzeň pořádají halloweenské průvody, tematické párty a dýňové slavnosti. Pražské ulice jsou v podvečer plné masek a děti se zapojují do koledování, přestože tato tradice není v Česku tak rozšířená jako v anglosaských zemích.
V menších městech, například v Liberci či Jihlavě, jsou oblíbené strašidelné prohlídky historických památek. Na zámku Sychrov se například pořádá „Strašidelná noc“, kdy se zámek promění v tajemné a strašidelné místo plné dekorací a aktivit pro děti.
V některých částech Česka se tradice Dušiček a Halloweenu prolínají. Na jižní Moravě například vznikly „Vinařské dušičky“, kdy místní vinaři pořádají prohlídky sklepů s ochutnávkami mladého vína a vyprávěním místních legend. Vinařské obce jako Mikulov nebo Velké Pavlovice tak spojují vzpomínku na zemřelé s oslavou úrody a mladého vína.
V Moravskoslezském kraji, zejména v okolí Ostravy, jsou zase oblíbené „dušičkové průvody“, kdy se lidé v kostýmech procházejí historickými částmi měst s lucernami a zastavují se u významných míst, kde si připomínají zesnulé osobnosti nebo události. Tyto akce často kombinují respekt k tradicím Dušiček s moderními prvky Halloweenu.
Dušičky a Halloween se v Česku navzájem doplňují, a to jak z hlediska významu, tak způsobu slavení. Zatímco Dušičky jsou stále více vnímány jako čas rozjímání a vzpomínek na zesnulé, Halloween přináší do podzimního času radostnou a strašidelnou atmosféru.
Foto: Unsplash