Země jako Švédsko, Norko a Finsko se překvapivě umístily na předních příčkách co do počtu ostrovů. Celých 267 570 jich na moři i ve vnitrozemí má Švédsko. Už jen Stockholmské souostroví jich zahrnuje tisíce. Většina ostrovů patřících ke Švédsku je neobydlených, ale najdete tu i spoustu obydlených ostrovů, které slouží cestovnímu ruchu nebo k ochraně divokých zvířat.
Na druhém místě se umístilo sousední Norsko se členitým pobřežím, kde napočítáte přibližně 239 057 ostrovů, z nichž některé slouží jen jako rybářské komunity. Třetí místo obsadilo Finsko se svými 178 947 ostrovy. Mnoho z nich je však jezerních a najdete je vyznačené pouze na velmi podrobných mapách.
Kanada, která je na čtvrtém místě, má 52 455 ostrovů, mezi něž patří i takový velikán, jako je Baffinův ostrov – největší v Kanadě a pátý největší na světě. Mnoho kanadských ostrovů je přístupných pouze sezónně a brzy se vlivem stoupající hladiny moří a oceánů může jejich počet snížit. I Spojené státy americké se mohou pochlubit pořádným číslem s 18 617 ostrovy, které zahrnují adrenalinové destinace i ostrovy s bělostnými plážemi.
Také Indonésie, jejíž nejznámější ostrovy, jako je Bali, Sumatra nebo Jáva, jsou hojně turisticky vyhledávané, nabízí mnohem víc – konkrétně 17 504 ostrovů. Poté následuje Austrálie s 8 222 ostrovy, Filipíny s překvapivými 7 641 ostrovy, Japonsko s ohromujícím číslem 14 125, nebo Chile, které láká na rozmanitou krajinu na 5 000 ostrovech.
Foto: Unsplash, Pixabay