Paříž si stanovila si lhůtu, do které musí proměnit Seinu a okolní ulice v neposkvrněné jeviště pro olympijské hry v roce 2024. Starostka Anne Hidalgová však dala Pařížanům slib – řeka se vyčistí a bude zajištěno, aby se v ní dalo koupat ještě před zahájením her. “Nový” cíl v současnosti znamená pokutu 38 eur za plavání v řece a nejspíš i nemilý bonus v podobě bakterií. Po stoletém zákazu se ale koupání ve vodní dominantě metropole lidé opět dočkají.
Pařížské městské úřady se přotom už od roku 2015 snaží zlepšit kvalitu řeky a jejího okolí. Existuje dokonce už 23 oblastí kolem Seiny, kde se v létě smí koupat. Ty se však většinou nachází na malých vodních kanálech vedoucích k řece nebo v bazénech vybudovaných podél ní. Jednou z možností je Bassin de la Villette.
Starostka Paříže vyčlenila na vyčištění řeky a jejího přítoku Marny v souvislosti s přípravou olympijských her jednu miliardu eur. V roce 2018 byl vypracován plán na zlepšení čištění odpadních vod vybudováním obrovské vodní nádrže o objemu 46 000 metrů krychlových pod veřejnou zahradou na levém břehu řeky.
Jaké další kroky Paříž podnikne k dosažení svého cíle? Nejprve se vylepší kapacita čistíren odpadních vod na okrajích Paříže, především v Noisy-le-Grand a Valentonu. Tento krok sníží vypouštění znečišťujících látek do vodních toků, k čemuž dochází při přívalových deštích. Další iniciativou je program výsadby zeleně, jehož cílem je zvýšit množství vegetace na březích řeky. Rostliny pomůžou zpomalit tok vody do Seiny a umožní, aby se místo toho absorboval do půdy.
V Paříži jsou aktuálně v plánu tři vodní olympijské a paralympijské disciplíny – triatlon, plavecký maraton a paratriatlon. Nepůjde přitom jen o provizorní plochy – do roku 2025 budou plavecké areály pod širým nebem podél Seiny přístupné jednoduše z nábřeží. Nová místa najdete pod názvy Bras Marie, Bras de Grenelle a Bercy.
Autor: Erika Nová, Zdroj: Archiv