Portugalsko se v posledních letech stalo populární dostupnou destinací, která je navíc skvělým evropským spotem pro surfaře. Kromě obligátních cest do Lisabonu nebo Porta se dá z Vídně i z Prahy doletět do městečka Faro, právem považovaného za nejslunnější místo Evropy a pomyslnou vstupní bránu na pobřeží Algarve. Na jihozápadním cípu Evropy najdete nádherné písečné pláže s majestátními útesy, v blízkosti Fara se nachází také Ria Formosa, rozsáhlý přírodní park se systémem bariérových ostrovů, které skýtají biotop s mnoha vzácnými druhy živočichů. Během procházky historickým centrem Fara neminete starobylou katedrálu Sé, případně si můžete prohlédnout město z vyhlídky Santo António. Za zhruba 15 minut dojedete z Fara do městečka Olhão s největším rybím trhem v okolí. Objednat si však můžete i na oblíbené kuře se slavnou portugalskou omáčkou piri-piri typickou právě pro oblast Algarve. V květnu se navíc ještě vyhnete hlavní sezoně a zároveň si užijete příjemné teploty kolem dvaceti stupňů.
Vidět Bruggy a zemřít. Klišé? Možná. Celosvětové slávy se dostalo městečku na severozápadě Belgie už v roce 2008 díky McDonaghově filmu V Bruggách, který svou temnou atmosférou ukazuje takzvané Benátky severu v opačném hávu, než jak ho znají turisté. Nic to nemění na tom, že Bruggy patří právem na seznam UNESCO památek – nejen díky neopakovatelné atmosféře středověkých uliček protkaných městskými kanály a gotickou architekturou. Za zmínku stojí ikonická radniční věž Belfried na hlavním náměstí Grote Markt nebo specifický architektonický objekt Dvůr bekyní, kde ve středověku sídlily tzv. bekyně, specifické mnišky podobné řádovým sestrám. Díky bohaté výsadbě květin je prostor okouzlující zejména na jaře. Typickým výjevem z Brugg jsou také +vodní plochy plné labutí, které našly útočiště třeba na břehu jezírka Minnewater, kter najdete v rámci zmiňovaného komplexu. Zhruba hodinová cesta vlakem z Bruselu dělá z Brugg neotřelou destinaci na prodloužený víkend. Z Prahy do metropole doletíte jen hodinu a půl.
Zažít tu pravou italskou atmosféru, okusit autentické “aperitivo” s místními a ideálně se nemuset prodírat stovkami turistů, kteří se urputně snaží vyfotit před milánskou katedrálou? Zkuste objevit severoitalské městečko Mantova, které se nachází zhruba na půl cesty mezi Milánem a Benátkami, na úrovni Verony. Do Milána létá na obě letiště (hlavní Malpensa i vzdálenější v městečku Bergamo) z Prahy řada nízkonákladových aerolinek a po krátké návštěvě metropole se můžete hned vydat na zhruba dvouhodinovou cestu vlakem do Mantovy. Po cestě můžete obdivovat regiony Lombardie a část Benátska. Mantova má překrásnou polohu na okraji uměle vytvořených jezer Lago Superiore, Lago di Mezzo a Lago Inferiore. Městečko je typické svými kouzelnými uličkami s podloubím, proslavilo se mimo jiné jako rodiště římského básníka Vergilia nebo jako místo, kam byl Romeo nucen odejít do vyhnanství z Verony ve slavném Shakespearově dramatu. Asi nejproslulejší památkou je úchvatný Vévodský palác vybudovaný mezi 14. a 17. stoletím místní rodinou Gonzagů.
Co takhle si protáhnout tradiční cestu do Krkonoš a objevit historickou perlu jen dvacet kilometrů od českých hranic? Jelenia Gora, polské městečko s necelou stovkou tisíc obyvatel a centrem města plným památek, nad kterým se tyčí panorama Krkonoš a Sněžky, je pro prodloužený víkend ideální destinací. Šachovnicové radniční náměstí zdobí tzv. sedmidomí – barevné měšťanské domy obklopené řadou barokních a rokokových arkádových budov. Za návštěvu stojí i jeden z největších kostelů v Dolním Slezsku – majestátní kostel Povýšení svatého Kříže, do nějž se vejde až sedm tisíc lidí. Město se pyšní také přítomností Cieplických termálních lázní, ke kterým patří oblíbené rekreační a sportovní bazény s léčivou hřejivou vodou. Ubytovat se v Jelení Hoře můžete v novorenesančním loveckém stylu s vlastním wellnessem a výhledem přímo na hory. Okolí nabízí spoustu turistických i cyklistických tras a v blízkosti najdete i tři desítky zámků.
Město, které najdete hned za hranicemi se Slovenskem se se svými 28 tisíci obyvateli jeví poměrně nenápadně. V maďarských dějinách však hrálo velmi důležitou roli – v historii byla Ostřihom dokonce hlavním městem Uherského království. Naprostou nutností je návštěva baziliky svatého Štěpána, která je po římské bazilice sv. Petra a londýnské katedrále sv. Pavla třetím největším kostelem v Evropě a zároveň největší sakrální stavbou v Maďarsku. Hned za mostem Marie Valérie spojujícím břehy Dunaje je možné navštívit slovenské město Štúrovo. Proslulá je rovněž ostřihomská historická čtvrť s názvem Vodní město, kde se často pořádají různé trhy, kulturní akce a užijete si zde i malebné výhledy na řeku Dunaj. Zhruba 800 metrů od Vodní čtvrti (Víziváros) je možné ubytovat se ve wellness hotelu, který skýtá neomezený vstup do termálních a zážitkových lázní Aquasziget. Necelých deset kilometrů od centra Ostřihomi je vzdálen i národní park Dunaj-Ipeľ považovaný za přírodně nejrozmanitější oblast v Maďarsku.
Autor: Simona Dimitrov, Foto: Archiv